Prezentimi

 

Accueil
Prezentimi
Sponzor
Video
Galeri fotografish
Kontakto

 

Mirė se vini ne sitin e Busavates !

Shtrihet nė perėndim tė Dardanės ( Kamenica ) dhe ka pozitė shumė tė volitshme gjeografike sepse nėpėr kėtė vendbanim kalojnė rrugėt qė lidhin tri qendra komunale administrative,

e sidomos nėpėr Busavatė kalon rruga Dardanė - Artanė - Prishtinė. Ėshtė arteria mė shkurtėr qė lidhė dardanen me Prishtinėn.

Busavata shtrihet nė njė lartėsi mbidetare nga 600-887 m. Maja mė e lartė ėshtė ēuka, me lartėsi mbidetare 887 m. Busavata nė perėndim kufizohet fshatin Makresh, nė veri me fshatin

 Zmijarnik e Miganoc, nė jug me fshatin Bozhec, e nė lindje me fshatin ruboc. Fshati ka 6 lagje tė medha : mėhalla e epėrme, bajrovitėt, jabukovica ( mollishtja ), prekorogjėt dhe oranėt.

 

         Burimi i tė dhėnave :                Busavata ndėr shekuj ( monografi ); botoi '' Era '' Prishtinė 2006 : Halit Sylejmani-Maliqi  

 

 

 

 

 

 

 

     

Accueil | Prezentimi | Sponzor | Video | Galeri fotografish | Kontakto

Modifikimi pėr herė tė fundit30-mai-2009